De senaste årens framgångar för Ecoclimes cirkulära energi-, inneklimat- och automationssystem har resulterat i ett allt större inflöde av projekt i Mälardalen. För att ytterligare förstärka sin närvaro på marknaden och växla upp försäljningen har bolaget startat ett försäljningsbolag som ska bearbeta kunder i alla affärssegment.
Ecoclime talar på Laikas Investerarafton 9 april
Ecoclime är ett av tre företag som har inbjudits att presentera vår verksamhet på Laikas Investerarafton.
När: 9 april klockan 17.45 – 20.00
Plats: GT30, Turbin, Grev Turegatan 30, Stockholm
Skanskas bostadsprojekt Solterrassen i Umeå vann igår undersökningen – Sveriges bästa NKI (nöjd kund index) för fastighetsprojekt med det högsta indexet 91, som uppmätts sedan tävlingen startade.
”Vi gratulerar Skanskas personal i Umeå som nått framgången genom ett innovativt bostadskoncept med fokus på bostadsköparnas välmående och klimatsmarta energilösningar” säger Lennart Olofsson VD i Ecoclime.
Ecoclimes nya system SDC Optima är ett drift- och energieffektiviseringssystem för automation av enskilda och grupper av fastigheter samt hela fastighetsbestånd. Testinstallationer av systemet startade våren 2018 med 4 fastigheter hos Akademiska Hus. Under hösten har även installationer skett i ett av Fabeges fastighetsbestånd. På basis av de goda erfarenheterna av systemet har fastighetsägarna valt att successivt utvidga nyttjandet av systemen som idag innefattar ett flertal fastigheter.
Aktieägarna i Ecoclime Group AB höll extra bolagsstämma onsdagen den 27 november 2018 i Umeå. Här följer ett sammandrag av de viktigaste besluten som fattades på stämman.
Ecoclime presenterar sitt tillväxtscenario och etableringsstrategin på Aktiemarknadsdagen idag 26/11. Presentationen, som även webbsänds, hålls på Sheraton i Stockholm.
Stockholm Corporate Finance bjuder in till kapitalmarknadsdag den 30:e november inom energieffektivisering av fastigheter. Dagen arrangeras i samarbete med Financial Hearings och Nyhetsbyrån Direkt och vänder sig till investerare, aktieägare, analytiker och journalister. Ecoclime medverkar och kommer att presentera sin verksamhet.
Efter sommarens värmebölja och många hyres-, vård- och hotellgästers lidande av dåligt klimat inomhus, lanserar Ecoclime med start denna månad ett helt nytt erbjudande för fastighetsägare och hyresgäster som vill förbättra inomhusklimatet utan att behöva investera själva. Lösningen är att hyresgästen i samförstånd med fastighetsägaren, eller fastighetsägaren själv, hyr installationen av Ecoclime under minst 5 år. Ecoclime utför installation och skötsel och garanterar att anläggningen levererar ett stabilt inomhusklimat under hela hyresperioden. Sedan kan installationen antingen köpas till marknadspris eller så förlängs hyresavtalet.
Ecoclime har via dotterbolaget Flexibel Luftbehandling under våren installerat ett miljonprojekt för inomhuskomfort vid huvudkontoret hos en av Sveriges tre största banker, som även är fastighetsägare. Efter driftsättning av systemet är lovorden från drifttekniker och personal entydiga. Den strama tidplanen, de låga undertaken och kraven på komforten var en utmaning som konkurrerande system inte klarade av. Försommarens värmebölja har gett en snabb bekräftelse på Ecoclimes fördelar. Omdömena från personalen visar entydigt att Ecoclimes komfortsystem levererar den dragfria, rena och temperaturstabila ventilationskomfort inomhus som man utlovat även efter OVK –besiktningen, när det är full aktivitet i lokalerna.
Den 1 maj (http://airmail.calendar/2018-05-01%2012:00:00%20CEST) förvärvade Ecoclime techbolaget SDC Automation med egna systemlösningar för BMS-system (Buliding Management Systems), innefattande bland annat belysningstyrning och energioptimering i fastigheter via IoT-plattformen SDC Keyhole. SDC har i dagarna med framgång avslutat första etappen med installation av ett BMS-system för klimatstyrning av dataserverhallar. Kunden är ett av världens största molntjänstföretag. Samtidigt gjorde Ecoclimes dotterbolag Flexibel luftbehandling sin första installation av Ecoclimes komfortvärmesystem vid huvudkontoret i ett RoT-projekt hos en av Sveriges tre största banker. En installation som kan integreras med fastighetens övriga värme- och ventilationssystem via SDC Keyhole.
Den 15 maj 2018 avslutades nyttjandeperioden för Ecoclime Group AB (publ):s (”Ecoclime” eller ”Bolaget”) teckningsoptioner av serie TO 1. Totalt nyttjades 1 318 062 teckningsoptioner,
SDC Automation som sedan den 1 maj ingår i Ecoclime Group, har på uppdrag av ett världsledande amerikanskt molntjänstföretag, med framgång genomfört första etappen för klimatstyrning av en dataserverhall i Sverige, omfattande 4,5 MSEK. Installationerna fortsätter under hösten med fler etapper enligt ett avtal som totalt omfattar 18 MSEK i BMS-leveranser från SDC till det aktuella molntjänstföretaget. Ett projekt som tagits i konkurrens med två av världens största företag inom fastighetsautomation.
Aktieägarna kallas härmed till årsstämma i Ecoclime Group AB (publ), 556902-1800, torsdagen den 24 maj 2018 kl. 14:00 på adress Storgatan 38, (Ecoclimes lokaler) i Umeå.
Det snabbt växande Ecoclime Group AB har den senaste veckan presenterat nyheter om bolagets tillväxt det senaste halvåret. Aktiespararnas Analysguiden har under veckan presenterat aktuella analyser på basis av bolagets accelererade tillväxtstrategi och den senaste händelseutvecklingen i bolaget.
Ecoclime Groups VD Lennart Olofsson presenterade bolaget på Aktiedagen i Stockholm den 5:e mars 2018.
Informationsmeddelande – Ecoclime Group AB
”Det går väldigt bra för oss nu! Intresset för bolagets cirkulära energisystem ökar i snabb takt. Vi har jobbat sedan 2014 för att utveckla koncepten och är nu trygga med funktionaliteten. Efter att några stora aktörer tecknat viktiga avtal med Ecoclime och vi blev uppmärksammade som finalist i Skanska Deep Green Challenge 2017, tar försäljningen nu fart”. ”Därför höjer vi prognosen från tidigare 25 MSEK till 30 MSEK för året med en årstakt för närvarande om 45 MSEK och en EBIT om 15%.
Den 2017-11-13 presenterar Lennart Olofsson, VD, Ecoclime, den senaste utvecklingen i företaget vid stora aktiedagen på hotell Sheraton, Tegelbacken 6 i Stockholm.
Ecoclime group AB (publ):s ”Bolaget” emissionsmemorandum finns tillgängligt och kan laddas ner från www.ecoclime.se, www.aktietorget.se samt www.partnerfk.se.
Sista dag för handel i bolagets aktie (ECC) med rätt till tilldelning av uniträtter i emissionen är den 3 november 2017. Första dag för handel
HSB’s bostadsrättsförening Blåkulla nr 248 i Solna väljer att genomföra Energiresan – Ecoclimes metod för energieffektivisering i större bostadsfastigheter. I ett första steg, som påbörjas under fjärde kvartalet 2023 installeras Evertherm PRO, en kombination av Evertherm SEW och Ecocloud. Blåkulla beräknas minska sin energiförbrukning med 762 MwH/år – en betydande besparing som ökar investeringsutrymmet under hela systemets livslängd på 50 år.
Ecoclime har i samarbete med bostadsfastighetsägare och bostadsrättsföreningar som kunder utvecklat en etappindelad finansiell- och klimatnyttig energisparmetod – Energiresan (www.energiresan.se). Metoden ger maximala energi- och effektbesparingar i större bostadsfastigheter med åtföljande kostnadsbesparingar och minskade klimatavtryck som leder till högre driftnetto, bättre lånevillkor och mindre risk för regulatoriska påföljder till följd av EU:s ökade energiklassningskrav.
United States Patent and Trademark Office (USPTO) har beviljat Ecoclimes patent för Evertherm SEW* avseende ”Återvinningssystem och metod för återvinning av termisk energi från spillvatten”. Patentet gäller den amerikanska marknaden och är en del i strategin att säkra fortsatt expansion på flera marknader.

Det känns spännande att skriva mitt första VD-ord efter att jag anslöt till teamet i maj. Jag har under min tid i koncernen imponerats över såväl system, lösningar som tjänster och inte minst teamet av kompetenta och engagerade kollegor. Vi är mitt i en etableringsresa där fokus framåt kommer att vara på kassaflödet, men också fortsatt tillväxt och utveckling.
PRV – det svenska patent och registreringsverket, kungör idag beviljandet av Ecolimes patent för Evertherm SEW avseende ”Återvinningssystem och metod för återvinning av termisk energi från spillvatten”. Patentet gäller den svenska marknaden. Som följd av godkännandet fullföljs nu även ansökan av en vilande Europatentsansökan.
Ecoclime Group har i en ny affär med Consto och NREP avtalat om att leverera systemlösningen Evertherm SEW för utvinning, lagring och återanvändning av värmeenergi i avloppsvatten. Systemet kommer att installeras i det Svanenmärkta bostadsprojektet Slagsta Strand. Projektet innefattar tre kvarter om totalt 599 lägenheter. Med Evertherm SEW garanteras att minst 90 % av energin kommer att återvinnas vilket beräknas ge en energibesparing om 1 020 MWh/år och 60 ton minskade CO2-ekvivalenter per år.
Kontakta oss idag och ta första steget mot en smartare, mer hållbar fastighet.

Segmentsansvarig säljare ROT,
Cirkulär energi
patrik.smede@ecoclime.se
070-263 18 40