Ecoclimes dotterbolag SDC Automation, som utför fastighetsautomation för ett av världens största molntjänstservicebolag, verksamma på tre orter i Sverige, har fått ett första uppdrag om 5,5 MSEK för att uppgradera serveranläggningarnas klimatsystem. Detta som följd av ett allt djupare samarbete med beställaren för service och anpassning av serverhalldriften till den nordeuropeiska marknaden.
En kvittningsemission i Ecoclime Group AB har registrerats av Bolagsverket den 3 augusti 2020.
Som följd av Kommunförbundets juridiska utlåtande om energiåtervinning från avloppsvatten, som kommunicerats i ett separat pressmeddelande under dagen, kan mer än 10-talet fastighetsprojekt i Umeå fortsätta projekteringen för installation av Ecoclime-dotterbolaget Evertherms cirkulära energilösning. Ett system som recirkulerar den köpta energin upp till 20 ggr genom återvinning av upp till 95% av den värmeenergi som annars rinner ut i avloppssystemen.
Kommunförbundets jurister ger nationellt klartecken till fastighetsägare som planerar att installera Evertherm SEW för återvinning av värmeenergi från spillvatten. Det betyder att kommunala VA-bolag inte längre kan förhindra fastighetsägare från att återvinna värmeenergi i spillvatten.
Ylwa Karlgren och Svante Östblom har utsetts till nya styrelseledamöter för Ecoclime Group AB.
Aktieägarna i Ecoclime Group AB höll årsstämma tisdagen den 16 juni 2020 i Umeå. Här följer ett sammandrag av de viktigaste besluten som fattades på stämman.
Ecoclimes dotterbolag Ecoclime Facility Partners har på kort tid tecknat två avtal om cirkulära energitjänster omfattande 1,2 MSEK årligen. Ett av dessa avtal gäller tjänster som ska levereras under 10 år till Vilhelmina Folkets Hus, om 1 MSEK/år. Sedan tidigare har avtal tecknats med gymnasieskolan Malgomajskolan i Vilhelmina om 200 000 kr per år.
Årsstämman i Ecoclime Group AB (publ), 556902-1800, äger rum tisdagen den 16 juni 2020 kl 14.00 på P5 Konferens, Storgatan 46 i Umeå.
Med syfte att skapa den uthållighet som kan komma att krävas med anledning av coronapandemin har en rad åtgärder vidtagits i Ecoclime Group de senaste veckorna. Detta baserat på att Bolaget noggrant följt utvecklingen av pandemin och analyserat dess eventuella påverkan på Ecoclimes tillväxtplaner.
Ecoclime Group AB (publ) har, som följd av den rådande Coronapandemin, beslutat flytta fram årsstämman till tisdagen den 16 juni 2020.
Enligt tidigare kommunikation hade Ecoclime planerat för ett listbyte från Spotlight Stock Market till Nasdaq First North Premier Growth Market med handelsstart den 26 mars 2020. Med anledning av ett pågående anmärkningsärende hos Spotlight gällande att Bolaget vid ett tillfälle i juli 2019 enligt Spotlight inte ska ha följt MAR-reglerna, väljer Bolaget nu att skjuta fram planerna till senare under innevarande år.
Ecoclime Group AB (publ) har initierat en process för att byta marknadsplats från Spotlight Stock Market till Nasdaq First North Premier Growth Market. Sista dag för handel på Spotlight Stock Market är den 25 mars 2020 och preliminär första handelsdag på Nasdaq den 26 mars 2020, förutsatt att Nasdaq godkänner Bolagets ansökan.
SDC Automation, som integrerar fastighetsautomation i fastigheter bl a med en egen molnbaserad IoT-plattform, ökade nettoomsättningen med 160 % under fjärde kvartalet 2019. För helåret ökade nettoomsättningen med 91 %. Det framgår av Ecoclimes bokslutskommuniké som presenterades tidigare idag.
Ecoclime har tecknat avtal om exportsamarbete med Xport, som är en satsning ledd av Sustainable Innovation för att stötta svenska SME tillväxtföretag med stor exportpotential. Avtalet tar i första hand sikte på ett antal länder i Nordeuropa och Kina. Det sker på basis av Xports och Ecoclimes djupgående analyser av identifierade marknader och exportprojekt för Ecoclimes värmeåtervinningssystem, inomhusklimatsystem samt digitala plattformar.
En kvittningsemission i Ecoclime Group AB har registrerats av Bolagsverket den 15 januari 2020. Anders Lindman, Anna Bäckelin, Mathias Lindberg och Björn Eriksson, säljare av SDC Automation AB (SDC), har erhållit en tilläggsköpeskilling och tecknat 44 834 B-aktier som kvittning för sina fordringar.
SDC Automation, ett bolag i Ecoclime Group, är bland de 0,5 % av alla företag i Sverige som fått utmärkelsen Årets Gasell 2019, som en följd av sitt framgångsrika arbete med att automatisera fastigheter. Omsättningen har ökat stadigt med 80-200 % per år de senaste tre åren, för att 2018 landa på 22 MSEK.
Teknikchef Torbjörn Jonasson har köpt 50 000 aktier i det svenska företaget Ecoclime Group AB, ett svenskt climetechbolag för fastighetsbranschen noterat på Spotlight Stock Market. Förvärvet av aktierna har gjorts direkt från Celsium Group AB, en av huvudägarna i Ecoclime, till priset 6,60 kr/aktie baserat på ett genomsnitt av den senaste tidens vägda kursnivå.
Ecoclime är ett cleantechföretag som erbjuder klimatsmarta energilösningar för fastighetsbranschen. Företaget har sitt huvudkontor i Umeå och vill vara en aktiv del av kommunens utveckling inom hållbarhetsområdet, både avseende miljö och socialt arbete. Ecoclime har valt att stötta ligalaget Umeå BSKT både för dess strävan att etablera Umeå som huvudstad för elitbasket i Norrland och för deras ambitiösa hållbarhetsarbete.
Under 2019–2020 pågår en stor modernisering av energisystemen i Folkets Hus Vilhelmina. Målet är att nå en besparing på 70% av den tillförda värmeenergin i fastigheten för att kunna bidra till EUs miljömål. Ecoclime har totalentreprenaden, med ansvar för både projektering och genomförande. Det är ett samverkansprojekt som delfinansieras av bl a Europeiska regionala utvecklingsfonden och Ecoclime.
Ecoclime har vunnit order om över 2 MSEK för installation av ett system för återvinning av värme i spillvatten, Evertherm SEW, i Stockholmshems studentbostadsprojekt Fjärdingsmannen i Enskede. Fastighetens energikonsumtion, driftnetto och investeringskostnad var faktorer som vägde tungt i upphandlingen.
Efter ett halvårs samarbete har Ecoclime Group idag tecknat ett agentavtal med CVC Revenue Solutions om försäljning av Evertherms SEW-system i Tyskland, vilket ska ske målbaserat på provisionsbasis. Avsikten är att CVC ska etablera Evertherms systemförsäljning särskilt riktad till den tyska bostadsmarknaden med försäljningsstart omgående. Visst försäljningsarbete har inletts redan före avtalets tecknande, varför förberedelser pågår för enstaka systemleveranser under hösten med målet att under 2022 sälja ett 10-tal Evertherm-systemprojekt företrädesvis till de största fastighetsägarna i Tyskland.
Enligt de direktavkastningskalkyler* som tillämpas på den svenska fastighetsmarknaden av fastighetsinvesterare möjliggör Ecoclimes satsning om 70 MSEK, som nu successivt genomförs, ökade fastighetsvärden i Sverige med mer än 10 000 miljoner kronor till och med år 2030. Det här gäller de fastighetsägare som installerar dotterbolaget Evertherms system för återvinning av gratis värmeenergi i sina avloppssystem, enligt den kapacitetsplan som ligger till grund för Ecoclimes satsning där fastighetsinvesterarnas direktavkastningskrav är 5 % eller lägre. Vilket är fallet i Sveriges 24 största orter enligt Svefas statistik för år 2019**. Givet hela kapacitetsvolymen installerad i Stockholm, Göteborg och Malmö där avkastningskraven understiger 4 % ger Ecoclimes satsning en värdeökning överstigande 12 700 MSEK.
Ecoclime beslutade i förra veckan att tidigarelägga den första etappen för att öka den årliga leveranskapaciteten av energisystemet Evertherm till 100 GWh grön fossilfri energi – fossilfri energi som återvinns i fastigheter och i industriprocesser. Det motsvarar den mängd energi som nyttjas i 15 000 nya lägenheter i Sverige. Kapacitetsökningen innebär en kraftig expansion vid Ecoclimes fabrik i Vilhelmina i Västerbotten. De närmaste åren kommer den att byggas ut med 2 100 m[2] och 35 nya medarbetare ska anställas, varav 25 ska anställas vid fabriken.
Efter studier och analyser av marknadspotentialen samt ett 20-tal kundprospekt för Evertherms energikollektorer och energiackumulering för återvinning och recirkulering av energi i industriella processer, med en potential om 15 TWh återvunnen energi årligen, har Ecoclime beslutat etablera sig i marknadssegmentet Industri inom affärsområdet Cirkulär energi. Det sker med en teamorganisation och projektpartners lett av Marcus Sandlund, 33, nyrekryterad vice VD i Ecoclime och affärschef för affärsområdet Cirkulär energi.
Ecoclimes ökade marknads- och försäljningsinsatser av dotterbolaget Evertherms SEW-system för energiåtervinning i fastigheter har resulterat i en snabbt växande efterfrågan. Den är framförallt driven av det värdeskapande och den unika energi- och klimatnytta som Evertherm ger fastighetsägare. Därför höjer Ecoclime nivån för Evertherms orderingång och föreskrivningar 2021 från tidigare budgeterade 20 MSEK till 40 MSEK. Därtill ökas den budgeterade volymen för 2022 från 50 till 100 MSEK.
Ecoclime Group rekryterar Marcus Sandlund, som gjort en snabb karriär i byggbranschen med ansvar som key account manager för miljardprojekt. Han tar nu rollen som vice VD i Ecoclime Group och chef för affärsområdet Cirkulär energi, där han ska fokusera på den fortsätta etableringen av Evertherm i Sverige och exportsatsningen i Europa. Marcus tillträder senast den 16 juni 2021.
Kontakta oss idag och ta första steget mot en smartare, mer hållbar fastighet.

Segmentsansvarig säljare ROT,
Cirkulär energi
patrik.smede@ecoclime.se
070-263 18 40