Nyheter

Regulatorisk
2 december 2019

Ecoclime förvärvar H-gruppen

Ecoclime förvärvar H-gruppen

Ecoclime Group AB har tecknat avtal med ägarna av H-gruppen Totalinstallatör AB (H-gruppen Energisystem) om förvärv av samtliga aktier i moderbolaget, en koncern med omsättning om cirka 70 MSEK. Förvärvet bedöms påverka Ecoclimes resultat positivt med 3,5 MSEK 2020. Ecoclimes rullande årsomsättning uppgår efter förvärvet till cirka 160 MSEK.

Det tecknade förvärvsavtalet medger inte offentliggörande av köpeskillingen. Denna består av en fast köpeskilling och en resultatbaserad tilläggsköpeskilling för H-gruppens räkenskapsår 2020 och 2021. Tillträdet av aktierna är planerat till den 2 januari 2020. 

H-gruppen är en koncern bestående av dotterbolagen Hansson & Hansson Rör AB, K.V.S. Montage AB, B.G Hansson Energisystem AB. 

Förvärvet är en viktig pusselbit i strategin att etablera Ecoclimes cirkulära energisystem i Mälardalen.  Det sker samtidigt som de första Evertherm SEW-systemen börjar installeras i ett studentbostadsprojekt om tre fastigheter, som uppförs åt Stockholmshem.

Det aktuella förvärvet är detsamma som Ecoclime kommunicerade 2018, där förhandlingarna avbröts och återupptogs under sommaren 2019 varefter Ecoclime kommunicerade en avsiktsförklaring om förvärvsplanerna den 1 oktober.

Informationen i detta pressmeddelande är sådan som Ecoclime Group AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 596/2014. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 2 december 2019.

Kontaktinformation

Lennart Olofsson, VD

Tel: 070 537 16 42
E-post: Lennart.olofsson@ecoclime.se

Uppskattade du innehållet i den här artikeln? Läs mer om våra lösningar eller kontakta oss om du har frågor. Häng med på vår resa mot zero emission buildings!

Den här hemsidan använder sig av cookies för statistik. Om du vill kan du i din webbläsare stänga av dessa. Okej Integritetspolicy